IV Szkolny Kongres Kultury w Koninie
31 marca 2015 r. w Zespole Szkół Górniczo-Energetycznych w Koninie odbył się IV Szkolny Kongres Kultury pod hasłem „W teatrze wartości”. Wraz z Teresą Lipowską, i Zofią Czernicką – niezawodnymi przyjaciółkami Fundacji uczestniczyliśmy w tym wydarzeniu.
Pan dyrektor Janusz Kamiński powitał zaproszonych gości, przypomniał krótko historię kolejnych edycji Kongresu (m. in. wizytę ubiegłorocznego gościa Kongresu – Krzysztofa Zanussiego), podkreślając osobę jego pomysłodawczyni – pani Barbary Bober. Uroczystego otwarcia Kongresu dokonał wiceprzewodnicy Rady Miasta Konina - Zenon Chojnacki oraz wiceprezydent Miasta Konina - Sławomir Lorek.
Uczestnicy spotkania obejrzeli film przygotowany przez uczniów, będącym próbą refleksji na temat obecności w życiu młodych ludzi hierarchii wartości i autorytetów. Materiał skomentował socjolog i kulturoznawca - Marcin Olejniczak. To wprowadzenie rozpoczęło dsykusję, w której udział wzięli: Teresa Lipowska, Zofia Czernicka, Elżbieta Lasocka, Katarzyna Kubacka, Jerzy Jasiński, Andrzej Moś. Teresa Lipowska odniosła się do swej aktorskiej drogi zawodowej i doświadczeń z niej płynących, a Zofia Czernicka wskazywała na negatywną rolę, jaką w budowaniu systemu wartości odgrywają współcześnie media. Na zakończenie spotkania zebrani wysłuchali mini koncertu w wykonaniu szkolnej orkiestry dętej.
W drugiej części Kongresu, w sali Konińskiego Domu Kultury rozpoczęło się świąteczne spotkanie z poezją ks. Jana Twardowskiego z udziałem przedstawicieli konińskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. W swobodnej rozmowie panie Teresa Lipowska i Zofia Czernicka przypomniały wiele epizodów związanych z osobą ks. Twardowskiego. W tradycyjną rolę „muzycznych aniołów” towarzyszących salonom poezji wcielili się nauczycielka ZSGE - pani Kamila Pacześna (śpiew) i uczeń ZSGE - Eryk Makarewicz (gitara). Całość przeplatana pięknymi w swej prostocie frazami poezji Twardowskiego wprowadziła zebranych w niezwykły i odświętny nastrój.
Fundacja Żyj z pasją dziękuje dyrekcji i uczniom ZSGE oraz, szczególnie, pani Barbarze Bober za zaproszenie do udziału w tak znakomitym i wartościowym przedsięwzięciu.