Dla mojej Babci, dla mojego Dziadka
Program skierowany jest głównie do dzieci i młodzieży oraz do pokolenia Babć i Dziadków. Celem programu jest wychowywanie dzieci i młodzieży w duchu szacunku dla wartości rodzinnych, zwrócenie uwagi na ogromną rolę Babci i Dziadka w wychowaniu dzieci oraz nadanie należnej rangi Świętu Babci i Dziadka. Dodatkowym zadaniem programu jest uwrażliwienie na piękno, kształtowanie poczucia estetyki, rozwijanie twórczej wyobraźni u wszystkich adresatów projektu. Program nie tylko łączy pokolenia i wzmacnia więzi rodzinne, ale także motywuje pokolenie seniorów do podejmowania różnego rodzaju aktywności.
Na program składa się:
• Ogólnopolski konkurs plastyczny (2016 - edycja łowicka, w roku 2015 odbyła się edycja góralska)
• Wystawa prac laureatów
• Uroczysta Gala wręczenia nagród zwycięzcom konkursu połączona z obchodami Dnia Babci i Dnia Dziadka.
Ogólnopolski Konkurs Plastyczny skierowany jest do dzieci i młodzieży w wieku 7 -16 lat (kategorie wiekowe: 7 – 12 lat i 13 – 16 lat). Ogłoszenie konkursu nastąpiło we wrześniu 2015 roku, natomiast rozstrzygnięcie – wyłonienie laureatów odbędzie się w styczniu 2016 r.
Laureaci i ich opiekunowie otrzymają ufundowane przez Sponsorów atrakcyjne nagrody (nagrodą za zajęcie I miejsca jest pobyt na dwutygodniowych Wakacjach z pasją w lipcu 2016 r. w Zakopanem), które zostaną wręczone na specjalnie zorganizowanej na tę okoliczność Gali, połączonej z uroczystymi obchodami Dnia Babci i Dnia Dziadka. Podczas Gali zorganizowana będzie również wystawa prac laureatów konkursu, planujemy koncert oraz poczęstunek.
W roku 2015 Honorową Babcią programu była Krystyna Pitoń-Krauzowicz, a Honorowym Dziadkiem był Czesław Majewski.
W roku 2016 Honorową Babcią jest Agata Młynarska, a Honorowym Dziadkiem - Krzysztof Cugowski.
W uroczystej Gali uczestniczyć będą Honorowe Babcie i Honorowi Dziadkowie z poprzednich edycji Programu: Teresa Lipowska, Anna Seniuk, Ewa Ziętek, Halina Rowicka, Witold Pyrkosz, Janusz Tylman, Marek Siudym, Krzysztof Kalczyński, Zofia Czernicka, Stefan Friedmann, Magda Umer, Michał Olszański, Krystyna Pitoń-Krauzowicz, Czesław Majewski. Gościem Gali jest również Krzysztof Zanussi – Honorowy Członek Rady Programowej Fundacji.
Zgodnie z tradycją Programu uczestniczyć w nim będzie około 300 osób, w tym dzieci i młodzież, duża grupa Babć i Dziadków z wnukami, nauczyciele, przedstawiciele samorządów i organizacji pozarządowych.
Relacja z Gali "Dla mojej Babci, dla mojego Dziadka" 2015
Podczas uroczystości zostaną również wręczone statuetki „Człowiek z pasją” i „Firma z pasją”, które Fundacja przyznaje osobom i organizacjom nieprzeciętnym, ludziom o otwartych sercach i umysłach, których życiem rządzi pasja i którzy swoją pasją potrafią zarazić innych.
W roku 2015 tytułem Człowieka z pasją została wyróżniona Dorota Suchecka (nasza nieoceniona wolontariuszka), a Firmą z pasją – BYŚ- Wojciech Byśkiniewicz. Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za inspirację, którą dla nas jesteście!
Twórcą statuetki „z pasją” jest rzeźbiarz – Krzysztof Zieliński. Absolwent Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (dyplom w pracowni profesora Adama Smolany). Brał udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce i za granicą m.in. w Niemczech, USA, Francji, Norwegii, Austrii, Hiszpanii, Holandii i Szwecji. Pracuje w drewnie, łącząc je z kamieniem i metalem. Inspiracje odnajduje głównie w dawnej sztuce ludowej oraz rzeźbie starożytnego Egiptu.
Krzysztof Zieliński jest również czterokrotnym laureatem międzynarodowego festiwalu satyrycznego Satyrykon w Legnicy. Uczestnik Festiwalu Kultury Polskiej w Bretanii. Autor rzeźb – nagród dla laureatów Festiwalu Filmowego „Feliniada”.
Zawód rzeźbiarza jest jego pasją, a współpraca z Fundacją Żyj z pasją jest okazją do spotkania wyjątkowych ludzi, których działalność sama w sobie jest wielce inspirująca.